Eliminace lidské pracovní síly

Do jaké míry je možné (a žádoucí) nahradit člověka strojem?

Eliminace fyzické námahy jako zdroje energie ve výrobním procesu probíhá již několik desetiletí. Továrny bez pracovníků na balicích a paletovacích linkách, vysokozdvižné vozíky bez řidiče, již nejsou vzácným jevem, ale nevratným trendem.

Tvrdá nákladová politika provozům diktuje – zvýšená produktivita, snížené výrobní náklady, zjednodušená organizace práce, zaměření pouze na core business společnosti. Tento jev se  pravděpodobně po COVID krizi ještě zrychlí.

Společnosti mají nyní šanci měnit procesy a automatizovat všude tam, kde lze nahradit rutinní úkoly. Specializací je možné pravděpodobněji udržení stejné úrovně zaměstnanosti. Nahrazování mužů stroji pro výkon neproduktivních podřadných úkolů je ve skutečnosti faktorem zrychlení růstu, který podporuje nábor nebo přesun zaměstnanců na pozice související s hlavní činností společnosti.

Snížením výrobních nákladů a soustředěním řízení své pracovní síly na provádění výrobních úkolů s vysokou přidanou hodnotou dochází k podstatným úsporám, které umožňují snížit výrobní náklady a zvýšit konkurenceschopnost společnosti a její atraktivitu na trhu.

Robotická práce a její nástroje jsou z velké části zbaveny jakéhokoli konceptu iniciativy, což eliminuje „lidskou chybu“ a „náhody“ nepříznivě ovlivňující výrobní procesy.

Je tedy třeba vypočítat a naplánovat zásobování spotřebním materiálem. Při návrhu paletizačních schémat musí organizace počítat, že i malý incident související například s možným pádem produktů, které jsou špatně stabilizovány na zemi, mohou vést k úplné dezorganizaci v rámci výrobní linky a zastavení výroby.

Například v segmentu výroby potravinářských ingrediencí  už nyní ve Skandinávii někteří hráči na trhu plně automatizovali výstup ze své výrobní linky.

Pro návrh a posouzení stavu přímo ve Vašem provozu nás neváhejte kontaktovat na e-mailu poptavky@packung.cz